سامانه ارسال پیامک انبوه چیست؟ | رهیاب پیام گستران

سامانه ارسال پیامک که از آن با نام‌های سامانه ارسال پیام کوتاه و سامانه ارسال اس ام اس (SMS) هم یاد می‌شود موضوعی است که قصد داریم در رابطه با آن با شما صجبت کنیم و آن را به صورت کامل برای شما شرح دهیم تا اگر در رابطه با آن ابهامی در ذهن دارید برطرف شود.

در ابتدا لازم است که این نکته را یادآور شویم که عبارات و نام‌های سامانه ارسال پیام کوتاه، سامانه ارسال اس ام اس (SMS)، سامانه پیامکی، سامانه اس ام اسی، پنل ارسال پیامک انبوه، پنل ارسال اس ام اس انبوه و سایر عبارات مشابهی که می‌شنوید همه به یک معنا است و به یک مفهوم مشترک اشاره دارند.

علاوه بر این عبارت «بالک پیام کوتاه» به معنای پیام کوتاه انبوه است.

پنل ارسال پیامک (پیام کوتاه) انبوه چیست؟

سامانه ارسال پیامک انبوه - شرکت رهیاب پیام گستران

پیام کوتاه یکی از تحول‌های بزرگ ارتباطات است که نخستین بار در ابتدای دهه 1380 وارد ایران شد.

پس از ورود پیام کوتاه به ایران، این ابزار جدید ارتباطی بسیار مورد توجه عموم مردم قرار گرفت و به بزرگترین ابزاری تبدیل شد که مردم علاوه بر ارتباطات برای سرگرمی از آن استفاده می‌کردند.

پس از ورود پیام کوتاه به ایران و محبوبیت بسیار زیاد این ابزار، برخی افراد خلاق از پیام کوتاه به عنوان ابزاری برای بازاریابی استفاده کردند و از این طریق کسب و کار و محصولات خود را به دیگران معرفی می‌کردند.

 از آنجا که عموم مردم به پیامک ‌ها و اس ام اس‌ های خود بسیار توجه داشتند و تمامی پیام‌هایی که دریافت می‌کردند را باز کرده و مطالعه می‌کردند؛ استفاده از پیام کوتاه برای بازاریابی بازخورد بسیار خوبی داشت و این موضوع باعث شد کم کم عموم کسب و کارها به استفاده از این ابزار روی بیاورند.

همانطور که امروزه بیشتر کسب و کارهای بزرگ و کوچک دارای پیج در اینستاگرام هستند و سعی می‌کنند از طریق آن با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند؛ در آن زمان کسب و کارها سعی می‌کردند با ارسال پیام کوتاه مخاطبان خود را تحت تاثیر قرار دهند و محصولات و خدمات خود را به مخاطبان خود بفروشند.

در ابتدا کسب و کارها پیام کوتاه‌ را با استفاده تلفن‌های همراه شخصی ارسال می‌کردند؛ اما ارسال پیامک با گوشی و سیم کارت علاوه بر اینکه بسیار زمانبر بود با مشکلات بسیاری از جمله محدودیت تعداد مخاطبان، ارسال ناموفق پیام و موارد دیگری همراه بود. به همین دلیل نیاز به ابزاری بود که این فرایند را تسهیل کند.

سامانه‌های ارسال پیامک انبوه یا همان پنل‌ اس ام اس انبوه برای حل این مشکل بوجود آمدند.

سامانه‌ها و پنل های ارسال پیامک انبوه نرم‌افزارها و ابزارهایی هستند که از طریق اینترنت این امکان را به کسب و کارها می‌دهند تا پیام کوتاه انبوه خود را به راحتی و بدون محدودیت به مخاطبان خود ارسال کنند.

در حقیقت سامانه ارسال اس ام اس نقش تلفن همراه برای ارسال پیامک را ایفا می‌کند با این تفاوت که امکان ارسال پیامک به تعداد نامحدودی از مخاطبان وجود دارد و برخلاف تلفن همراه برای ارسال پیامک محدودیتی ندارند.

لازم به یادآوری است که علاوه بر ارسال پیامک با گوشی، امکان «ارسال پیام کوتاه انبوه با تلگرام» و «ارسال اس ام اس انبوه با واتس آپ» وجود دارد.

خط و شماره سامانه ارسال پیام کوتاه انبوه

در بالا توضیح دادیم که پس از موفقیت استفاده از پیامک به عنوان ابزاری برای بازاریابی، برای راحتی کسب و کارها در استفاده از پیام کوتاه سامانه‌های ارسال پیامک انبوه روی کار آمدند و کسب و کارها به جای استفاده از تلفن همراه از این ابزار برای بازاریابی پیامکی استفاده کردند. اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود در خصوص سیم کارت این سامانه‌ها است. یعنی:

پنل های ارسال اس ام اس (SMS) انبوه از چه سیم کارتی استفاده می‌کنند؟

قبل از اینکه ادامه این مقاله را بخوانید لطفا به قسمت پیام‌ها در تلفن همراه خود بروید و ببینید که پیام‌های تبلیغاتی که برای شما ارسال می‌شود از چه شماره‌ای ارسال شده است؟

همانطور که دیدید بیشتر پیام‌های تبلیغاتی که برای شما ارسال می‌شود از شماره‌هایی ارسال شده است که با شماره‌های تلفن همراه کمی تفاوت دارد و بیشتر آن‌ها به جای اینکه با شماره «09» شروع شوند با شماره‌هایی مانند «50001»، «50009»، «1000»، «3000» و «50004» شروع شده‌اند.

سرشماره 50001 و 50009 ارسال پیامک انبوه | رهیاب پیام گستران

شماره‌هایی که پیش شماره‌های «50001»، «50009»، «1000»، «3000» و «50004» را دارند شماره‌های سامانه‌های ارسال پیامک انبوه است. یعنی اگر شما بخواهید با استفاده از سامانه ارسال پیام کوتاه برای مخاطبان خود پیامک ارسال کنید باید از شماره‌ای استفاده کنید که دارای پیش‌شماره‌ای مانند پیش‌شماره‌های بالا باشد.

شماره‌های سامانه‌های ارسال پیامک انبوه کاملا مشابه شماره تلفن همراه است با این تفاوت که برای استفاده از آن‌ها نیاز به تلفن همراه نیست و با استفاده از اینترنت و سامانه‌های ارسال پیامک می‌توان از آن‌ها استفاده کرد و برای مخاطبان پیامک انبوه ارسال کرد.

نکته جالب در مورد سامانه‌های ارسال پیامک این است که شماره این سامانه‌ها بر خلاف شماره‌های تلفن همراه همگی دارای تعداد مشخصی شماره نیستند. یعنی شماره‌هایی که از آن‌ها برای ارسال پیامک استفاده می‌شود امکان دارد 6 رقمی تا 15 رقمی باشند. هر چه تعداد ارقام شماره سامانه ارسال پیامک کمتر و رندتر باشد قیمت آن هم بیشتر است. شاید برای شما جالب است بدانید که گاهی برای برخی سرشماره‌های رند سامانه‌های ارسال اس ام اس مزایده هم برگزار می‌شود و شماره به کسب و کاری داده می‌شود که بیشترین پیشنهاد را ارائه کند.

البته اگر کسب و کار قصد داشته باشد برای ارسال اس ام اس انبوه از سرویس مسک Mask پیام کوتاه استفاده کند تعداد ارقام و شماره سامانه ارسال پیامک اهمیتی ندارد.

شارژ سامانه ارسال پیام کوتاه انبوه

تا به اینجای مقاله با مفهوم سامانه ارسال پیام کوتاه آشنا شدید و متوجه شدید که سامانه ارسال پیامک نقش تلفن همراه در ارسال اس ام اس را بازی می‌کند. در ادامه بیان کردیم که سرشماره یا شماره سامانه ارسال پیامک هم حکم خط تلفن همراه است و براساس تعداد ارقام و رند بودن قیمت‌گذاری می‌شوند. در این قسمت می‌خواهیم موضوع شارژ سامانه‌های ارسال پیامک را برای شما شرح دهیم و شما را با این مفهوم آشنا کنیم.

برای ارسال پیامک انبوه شما باید سامانه و پنل خود را شارژ کنید. شارژ سامانه‌های ارسال پیامک براساس تعداد اس ام اس درخواستی انجام می‌شود. یعنی برای سامانه‌های ارسال پیامک شما باید سامانه خود را براساس تعداد پیامک شارژ کنید.

کسب و کارها و افرادی که از سامانه‌های ارسال پیامک انبوه استفاده می‌کنند باید تصمیم بگیرند که قصد دارند سامانه خود را به اندازه چه تعداد پیامک شارژ کنند. سپس به اندازه ریالی همان تعدادپیامک، حساب خود را شارژ کنند.

نکته جالب در خصوص شارژ سامانه‌های ارسال پیامک این است که قیمت هر پیامک براساس تعداد پیامک خریداری شده متفاوت است. هر چه تعداد بیشتر ی پیامک خریداری شود نرخ هر پیامک کمتر محاسبه می‌شود.

برای مثال کسب و کارهایی که از خدمات شرکت رهیاب پیام گستران استفاده می‌کنند اگر قصد داشته باشند سامانه خود را به اندازه 1000 پیامک شارژ کنند باید به ازای هر پیامک مبلغ 160 ریال را بپردازند اما اگر قصد داشته باشند سامانه خود را به اندازه یک میلیون پیامک شارژ کنند باید برای هر پیامک مبلغ 145 ریال را بپردازند.

البته نوه خط و سرشماره‌ای که خریداری شده است هم در قیمت هر پیامک تاثیر گذار است.

به عنوان مثال در اگر کسب و کار قصد داشته باشد سامانه خود را به اندازه 1000 پیامک با سرشماره 1000 شارژ کنند باید به ازای هر پیامک مبلغ 170 ریال را بپردازند اما اگر قصد داشته باشد همین تعداد را برای سرشماره 50001 شارژ کند باید به ازای هر پیامک مبلغ 160 ریال را بپردازد.

اگر با مشکل عدم ارسال پیام کوتاه به بلک لیست روبرو هستید مقاله «ارسال پیامک به بلک لیست با خطوط خدماتی» را مطالعه کنید.

شاید سوالی که در اینجا مطرح شود در خصوص علت تفاوت قیمت هر پیامک سرشماره 1000 و 50001 باشد.

تفاوت کیفیت سرشماره 1000و 50001

کیفیت ارسال پیامک سرشماره 50001 و 50009 رهیاب پیام گستران

در همین ابتدا لازم است که اعلام کنیم که:

کیفیت ارسال پیامک با هر یک از شماره‌های سامانه ارسال پیامک (اعم از 1000 و 50001) با یکدیگر تفاوتی ندارد.

علت تفاوت قیمت ارسال پیامک با هر یک از سرشماره‌های 1000، 50001، 50009 و موارد دیگر تنها به دلیل اپراتوری است که این سرشماره‌ها را بفروش می‌رساند. به عنوان مثال کلیه‌ی شماره‌هایی که با 50001 و 50009 شروع می‌شوند متعلق به شرکت رهیاب پیام گستران است و سایر شرکت‌هایی که این سرشماره را بفروش می‌رسانند نماینده فروش شرکت رهیاب پیام گستران هستند. یعنی این شرکت‌ها شماره‌هایی که با 50001 و 50009 شروع می‌شوند را از شرکت رهیاب پیام گستران خریداری می‌کنند سپس آن را به مشتریان خود می‌فروشند. این شرکت‌ها برای کسب سود و پوشش هزینه‌های خود مجبور هستند که درصدی را بر روی قیمت خرید خود بیافزایند و به مشتری بفروشند به همین دلیل هزینه ارسال پیامک با سرشماره 50001 و 50009 در شرکت رهیاب پیام گستران از سایر شرکت‌ها کمتر است. این قضیه در مورد سایر سرشماره‌های 1000، 3000، 50004 و موارد دیگر هم صادق است.

پس کیفیت ارسال پیام کوتاه انبوه با هر یک از سرشماره‌های فوق با یکدیگر تفاوتی ندارد.

برای اثبات ادعای بالا این نکته را در نظر داشته باشید که بیشتر بانک‌های کشور از جمله ملت و پاسارگاد پیامک‌های خود را با سرشماره‌ی 50001 که سرشماره اختصاصی شرکت رهیاب پیام گستران است ارسال می‌کنند.

یکی از موارد با اهمیت در ارسال پیامک انبوه ارسال، زمان ارسال پیامک است که در مقاله «بهترین ساعت و زمان ارسال پیامک انبوه» به صورت کامل به آن پرداخته شده است.

اگر کیفیت ارسال پیامک سرشماره‌های مختلف با یکدیگر تفاوتی داشت به نظر شما بانک‌ها از خدمات سرشماره بهتر استفاده نمی‌کردند؟

اگر قصد ارسال پیامک انبوه و استفاده از پنل ارسال پیامک انبوه را دارید برای کاهش هزینه‌ها به شما پیشنهاد می‌کنیم که به جای اینکه از خدمات شرکت‌های واسط استفاده کنید از خدمات اپراتورهای اصلی پیامک مانند شرکت رهیاب پیام گستران استفاده کنید.

استفاده از خدمات اپراتورهای اصلی علاوه بر کاهش هزینه‌ها، این امکان را به شما می‌دهد که در صورت بروز مشکل با خدمات دهنده اصلی (اپراتور اصلی پیامک) ارتباط برقرار کنید و مشکل خود را در کمترین زمان حل کنید.

در این مقاله سعی کردیم هر آنچه که از سامانه و پنل ارسال پیامک انبوه از جمله خود سامانه، خط ارسال پیامک و شارژ خطوط ارسال پیامک نیاز است را با زبانی ساده برای شما شرح دهیم.

به شما پیشنهاد می‌کنیم پس از این مقاله، «بهترین سامانه ارسال پیام کوتاه انبوه» و «بهترین روش های ارسال پیام کوتاه انبوه» را مطالعه کنید.

اگر در خصوص سامانه‌های ارسال پیامک همچنان سوالی در ذهن دارید می‌توانید با همکاران ما در واحدهای پشتیبانی و فروش شرکت رهیاب پیام گستران تماس بگیرید و پاسخ سوالات خود را از همکاران ما دریافت کنید.