ارسال بالک پیامک با استفاده از واتس آپ | رهیاب پیام گستران

امروزه به دلایل مختلف از جمله اطلاع‌رسانی، مشتری مداری، جلوگیری از ترددهای غیر ضرور در جامعه و گسترش کسب و کارهای اینترنتی (مانند فروشگاه‌های آنلاین، آموزشگاه‌ها و …)  اهمیت ارسال پیام و سامانه‌ پیامکی انبوه بسیار افزایش یافته است.

برای ارسال پیام کوتاه انبوه علاوه بر خرید و استفاده از سامانه ارسال پیامک انبوه، از پیام‌رسان‌های تلگرام و واتس آپ هم می‌توان استفاده کرد.

استفاده از این پیام‌رسان‌ها مانند یک سامانه پیامکی رایگان است زیرا برای ارسال پیام نیاز به خرید سامانه و پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست و به راحتی می‌توانید پیام‌های خود را ارسال کنید.

در ادامه انواع روش‌های ارسال پیامکی تبلیغاتی انبوه را در پیام‌رسان واتس آپ WhatsApp به شما آموزش می‌دهیم. سپس به برخی از مشکلات ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی در واتس آپ WhatsApp اشاره خواهیم کرد.

موضوع بالک پیامک هم به ارسال پیامک انبوه اشاره دارد که در مقاله «بالک Bulk چیست؟» به صورت کامل شرح داده شده است.

ارسال پیامک تبلیغاتی در واتس آپ WhatsApp

برای ارسال پیام در واتس آپ و بدون خرید سامانه پیامکی می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد.

ایجاد گروه (New Group) در واتس آپ

اولین روش ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی در واتس آپ WhatsApp ایجاد گروه و ارسال پیام به تعداد زیادی از مخاطبان است. برای اینکار کافی است شما افرادی را که می‌خواهید برای آن‌ها پیام ارسال شود در یک گروه جدید اضافه کنید؛ سپس پیام تبلیغاتی و اطلاع رسانی را در گروه ارسال کنید. استفاده از این روش به جای خرید سامانه پیامکی تبلیغاتی از لحاظ اقتصادی بسیار خوب است اما مشکلاتی به همراه دارد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

عدم دسترسی به تعداد زیادی از مخاطبان

برای ایجاد گروه در واتس آپ و ارسال پیام تبلیغاتی علاوه بر اینکه به شماره مخاطبان نیاز دارید باید آن‌ها را در لیست مخاطبان خود ذخیره کرده باشید تا بتوانید آن‌ها را در یک گروه جدید اضافه کنید. حال تصور کنید که شما قصد دارید پیام خود را به 1000 نفر ارسال کنید.

پیدا کردن تعداد 1000 نفر مخاطب  چقدر دشوار است؟

ثبت نام 1000 مخاطب در تلفن همراه چقدر دشوار است؟

همچنین بسیاری از افراد، قابلیت اضافه شدن به گروه توسط دیگران را در پیام‌رسان خود بسته‌اند و شما به عنوان صاحب یک کسب و کار امکان اضافه کردن آن‌ها به یک گروه را ندارید!

پس نمی‌توانید این افراد را در دایره تبلیغات خود داشته باشید.

برای گرفتن بهترین نتیجه از ارسال پیامک انبوه، مقاله «برای ارسال پیامک انبوه چطور مخاطبان هدف را انتخاب کنیم؟» را مطالعه کنید.

عدم دسترسی به کاربرانی که از تلفن همراه هوشمند استفاده نمی‌کنند

پیام‌رسان‌های مختلف مانند واتس آپ و تلگرام در دسترس افرادی است که از تلفن‌های همراه هوشمند استفاده می‌کنند. به همین دلیل ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی در واتس آپ WhatsApp به جای خرید سامانه پیامکی تنها مخاطبانی را در دسترس شما قرار می‌دهد که از تلفن‌های همراه هوشمند استفاده می‌کنند. لذا هنگام استفاده از پیام‌رسان‌ها برای اس ام اس مارکتینگ، باید دقت داشته باشید که مخاطبان شما چه افرادی هستند؟

اگر مخاطبان کسب و کار شما افراد آشنا و دوستدار تکنولوژی نیستند نباید از واتس آپ به جای سامانه پیامکی استفاده کنید.

‌عدم رعایت حریم شخصی افراد

با ایجاد گروه هر یک از اعضا گروه قادر خواهند بود پروفایل اعضای دیگر را مشاهده ‌کنند و این باعث احساس ناخوشایند در اعضای گروه می‌شود. همچنین مشاهده پروفایل دیگر اعضای گروه برای کسب و کارهایی که دارای حساسیت بیشتری هستند (مانند فروشندگان محصولات بهداشتی) علاوه بر ایجاد حس ناخوشایند، می‌تواند تبعات دیگری از جمله مسائل حقوقی به همراه داشته باشد.

برای رعایت حریم شخصی مخاطبانتان پیشنهاد می‌کنیم مقاله «اجازه از مخاطبان برای ارسال پیامک انبوه» را مطالعه کنید.

Engagement بسیار پایین

به طور خلاصه می‌توان گفت که استفاده از قابلیت ایجاد گروه در واتس آپ به جای خرید سامانه پیامکی تبلیغاتی باعث ایجاد تعامل با مخاطبان نمی‌شود.

برای درک بهتر موضوع تصور کنید شما به یک گروه جدید اضافه شده‌اید. در گروه یک پیام با مضمون تبلیغات یک محصول یا خدمت ارسال می‌شود. واکنش شما چه خواهد بود؟

از اینکه نمی‌دانید شماره شما را چگونه بدست آورده اند چه احساسی دارید؟

آیا احساس بی امنی، ترس از هک و سایر اتفاقات مشابه ندارید؟

آیا متن تبلیغاتی را با دقت می‌خوانید؟

آیا در گروه باقی می‌مانید یا گروه را ترک می‌کنید؟‌

اگر دیگران گروه را ترک کنند رفتار شما چگونه خواهد بود؟

با توجه به مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی در واتس آپ WhatsApp با استفاده از قابلیت ایجاد گروه (New Group) به جای خرید سامانه پیامکی تبلیغاتی اصلا روش معقول و درستی نیست.

برای دستیابی به نتایج بهتر از ارسال پیامک انبوه مقاله «بهترین روش‌های ارسال پیامک انبوه» و «بهترین ساعت و زمان ارسال پیامک انبوه» را مطالعه کنید.

ایجاد گروه در واتس آپ با استفاده از ویژگی Broadcast

ایجاد گروه در واتس آپ برای ارسال پیامک تبلیغاتی

پیام‌رسان واتس آپ با استفاده از ویژگی Broadcast  امکان ارسال پیام به چندین مخاطبان بدون اطلاع سایر مخاطبان را می‌دهد. ارسال پیام با استفاده از ویژگی Broadcast تمام ویژگی‌های ارسال پیام در گروه را دارد با این تفاوت که مخاطبان از سایر دریافت کنندگان پیام اطلاعی ندارند و در نتیجه حریم شخصی مخاطبان که در بالا شرح داده شد حفظ می‌شود.

استفاده از نرم افزارهای ارسال پیامک انبوه واتس آپ

برای ارسال پیامک انبوه علاوه بر خرید سامانه پیامکی اختصاصی می‌توان از نرم‌افزارهای ارسال پیامک تبلیغاتی انبوه در واتس آپ استفاده کرد. این نرم‌ افزارها که انواع مختلفی دارد امکان ارسال پیام انبوه در واتس آپ WhatsApp را فراهم می‌کنند. در این نرم افزارها پنلی در اختیار شما قرار می‌گیرد که قابلیت درج مخاطب به صورت دستی و حتی اکسپورت Export از اکسل را دارد و شما به راحتی می‌توانید پیام‌های خود را برای مخاطبان ارسال کنید. نسخه‌های مختلف این نرم‌افزارها دارای قیمت‌های متفاوتی است و برخی از شرکت‌های داخلی آن‌ها را به فروش می‌رسانند.

اکنون سوالی که مطرح می‌شود این است که

ارسال پیامک تبلیغاتی با استفاده از این نرم‌افزارها در واتس آپ بهتر است یا خرید یک سامانه پیامکی تبلیغاتی اختصاصی؟

ارسال پیام کوتاه انبوه با استفاده از واتس آپ

به طور کلی استفاده از یک سامانه پیامکی تبلیغاتی اختصاصی مزایای بسیار زیادی نسبت به ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی در واتس آپ WhatsApp دارد و در حالت کلی بهتر است.

اما چرا؟

استفاده از یک سامانه پیامکی تبلیغاتی اختصاصی به دلایل زیر از ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی با استفاده از نرم افزارهای ارسال پیام واتس آپ بهتر است.

مقرون به صرفه بودن

 تعرفه و هزینه خرید سامانه پیامکی تبلیغاتی با هزینه خرید نرم‌افزار ارسال پیام با واتس آپ تفاوت چندانی ندارد و گاهی در برخی از نسخه‌ها قیمت خرید سامانه پیامکی تبلیغاتی بیشتر است. اما با توجه به امکاناتی از جمله اتصال به وب سایت با استفاده از API، استفاده از بانک اطلاعاتی مشاغل، امکان ارسال منطقه‌ای، جامعه مخاطبان بیشتر و موارد مشابه دیگر خرید سامانه پیامکی مقرون به صرفه‌تر است.

ارسال پیام به جامعه مخاطبان بیشتر

نرم‌افزارهای ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی با واتس آپ WhatsApp تنها امکان ارسال پیامک به مخاطبانی را دارد که تلفن همراه هوشمند دارند و از پیام‌رسان واتس آپ استفاده می‌کنند در صورتیکه خرید سامانه پیامکی تبلیغاتی اختصاصی امکان ارسال پیامک تبلیغاتی که کلیه‌ی دارندگان تلفن همراه اعم از هوشمند و غیر هوشمند را فراهم می‌کند.

پیامک انبوه برای افرادی که شماره خود را در داخل بلک لیست قرار داده‌اند ارسال نمی‌شود. برای ارسال پیامک انبوه به تمامی افراد باید از خطوط خدماتی استفاده شود که در مقاله «فرق پیامک تبلیغاتی و پیامک خدماتی» به صورت کامل شرح داده شده است.

امکان ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی منطقه‌ای

یکی از قابلیت‌هایی که با خرید سامانه پیامکی تبلیغاتی در اختیار شما قرار می‌گیرد ارسال منطقه‌ای است. ارسال منطقه‌ای پیامک تبلیغاتی یکی از امکاناتی است که در کسب و کارهای محلی که جامعه مخاطبان آن‌ها منطقه‌ی جغرافیایی مشخصی است بسیار کاربرد دارد. این ویژگی تعداد پیام ارسالی را مدیریت می‌کند و از ارسال بی دلیل پیامک تبلیغاتی به افرادی که در دایره مخاطبان قرار ندارند جلوگیری می‌کند.

برای مثال شما تصور کنید که صاحب یک مجموعه ورزشی در یکی از مناطق تهران هستید که مشتریان شما ساکنان منطقه هستند.  اکنون شما به مناسبت سالگرد تاسیس مجموعه ورزشی قصد ارائه تخفیف به افرادی را دارید که می‌خواهند برای اولین بار از خدمات مجموعه شما استفاده کنند.

شما این پروموشن خود را به چه صورت تبلیغ می‌کنید؟

یکی از راه‌های بسیار مفید برای این مورد، استفاده از ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی منطقه‌ای است. شما با استفاده از این ویژگی سامانه پیامکی، متن تبلیغاتی خود را به تلفن‌های همراه افرادی که در منطقه شما سکونت دارند ارسال می‌کنید.

این ویژگی از مزایای بسیار مفیدی است که اهمیت خرید سامانه پیامکی تبلیغاتی را به ما گوشزد می‌کند.

آیا تا بحال به پیامک‌هایی که بانک‌ها برای شما ارسال می‌کنند و در آن‌ها به جای شماره ارسال کننده پیام نام بانک درج شده است دقت کرده‌اید؟

آیا می‌دانید شما هم می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید؟

برای آشنایی با این قابلیت مقاله «سرویس مسک MASK پیامک» را مطالعه کنید.

امکان اتصال به وب سایت

با گسترش کسب و کارهای اینترنتی خرید و استفاده از سامانه پیامکی تبلیغاتی اختصاصی بسیار گسترش یافته است.

اما چرا کسب و کارهای اینترنتی خرید سامانه پیامکی تبلیغاتی را به نرم‌افزارهای ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی در واتس آپ WhatsApp ترجیح می‌دهند؟

حتما برای شما پیش آمده است که محصولی را به صورت اینترنتی سفارش دهید. اگر دقت کرده باشید زمان ثبت نام در وب سایت فروشگاه در اولین گام پیامکی برای شما ارسال می‌شود که حاوی یک کد است و شما با وارد کردن آن کد در وب سایت شماره موبایل خود را تایید می‌کنید. در حقیقت با وارد کردن آن کد به فروشگاه اعلام می‌کنید که شماره موبایل ثبت شده متعلق به شما است. علاوه بر این پس از ثبت نام در وب سایت و ثبت سفارش محصول مورد نظر، پیامکی برای شما حاوی اطلاعات سفارش ارسال می‌شود. این روند ادامه دارد و در تمام مراحل بسته‌بندی، خروج از انبار، تحویل به مامور پخش و تحویل به شما با پیامک اطلاع رسانی می‌شود.

آیا تا به حال به نحوه اجرای این کار دقت کرده‌اید؟

پاسخ تنها یک چیز است.

اتصال به وب سایت و فروشگاه از طریق API یا وب سرویس

قابلیت اتصال به وب سایت برای ارسال پیامک تنها با خرید سامانه پیامکی در اختیار فروشگاه‌ها و کسب و کارها قرار می‌گیرد و این قابلیت در نرم‌افزار ارسال پیامک تبلیغاتی در واتس آپ WhatsApp وجود ندارد.

مواردی که در بالا اشاره شد تنها بخشی از مشکلات استفاده از پیام‌رسان‌ها برای ارسال پیامک انبوه است.

اکنون شاید نیاز است این سوال را از شما بپرسیم:

شما برای ارسال پیامک تبلیغاتی کدام را ترجیح می‌هید؟

خرید سامانه پیامکی انبوه تبلیغاتی؟

ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی  واتس آپ WhatsApp؟

بعد از مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌کنم مقاله «ارسال پیامک انبوه با گوشی و سیم کارت» و «ارسال پیامک انبوه بوسیله تلگرام» را مطالعه کنید.