بالک اس ام اس چیست؟

اگر از بازاریابی پیامکی و پنل‌های ارسال اس ام اس انبوه استفاده کرده باشید به احتمال زیاد عبارت بالک Bulk اس ام اس یا بالک پیامک را شنیده‌اید. اما آیا می‌دانید:

بالک Bulk اس ام اس (پیامک) چیست؟

این عبارت دقیقا به چه معنا و مفهومی است؟

بالک اس ام اس به چه چیزی اشاره دارد؟

پاسخ سوالات بالا موضوعی است که ما در رهیاب پیام گستران قصد داریم به آن بپردازیم و آن را برای شما به صورت کامل شرح دهیم.

معنای کلمه بالک Bulk

برای شروع ابتدا به معنای کلمه بالک Bulk می‌پردازیم. کلمه بالک Bulk در زبان انگلیسی به معنای «انبوه»، «حجم» و «توده» است و در کل به حجم بسیار زیاد از هر چیزی بالک Bulk گفته می‌شود.

اکنون که با معنای کلمه بالک  Bulk آشنا شدیم مشخص می‌شود که عبارت بالک Bulk اس ام اس یا بالک پیامک به معنای حجم بسیار زیاد پیامک است.

زمانی که ما با استفاده از هر ابزاری از جمله گوشی تلفن همراه و سامانه‌های ارسال پیامک انبوه اقدام به ارسال تعداد زیادی پیامک می‌کنیم در حال ارسال بالک پیامک هستیم.

البته در ادبیات تجاری عبارت بالک پیامک یا بالک اس ام اس بیشتر برای ارسال حجم بسیار زیاد پیامک با استفاده از سامانه‌های ارسال پیامک انبوه گفته می‌شود و ارسال پیامک به تعداد زیاد با تلفن همراه در دسته بالک قرار نمی‌گیرد.

لازم به یادآوری است که برای موفقیت در ارسال پیامک انبوه باید از مخاطبان برای ارسال پیام اجازه بگیرید. ما در مقاله «چگونه از مخاطبان برای ارسال پیامک انبوه اجازه بگیریم؟» چند روش ساده اجازه از مخاطبان را برای شما شرح داده‌ایم.

بالک اس ام اس به چه تعداد پیامک گفته می‌شود؟

در رابطه با اینکه به چه تعداد ارسال پیامک بالک گفته می‌شود در منابع مختلف صحبتی نشده است و این موضوع معیار دقیق و مشخصی ندارد؛ اما در فضای کسب و کار ایران معمولا به ارسال پیامک به تعداد زیادی مخاطب بدون دسته‌بندی مشخص بالک گفته می‌شود.

برای مثال زمانی که شما برای کل مشتریان کسب و کار خود، اعم از قدیمی، جدیدی، وفادار و سایر دسته‌بندی‌ها به صورت همزمان پیامک ارسال می‌کنید در حقیقت پیامک (اس ام اس) بالک Bulk ارسال کرده‌اید.

به عنوان نمونه زمانی که شما به کل مخاطبان و مشتریان کسب و کار خود پیام تبریک نوروز ارسال می‌کنید؛ پیامک بالک ارسال کرده‌اید.

البته این موضوع به این معنا نیست که اگر برای دسته‌بندی مشخصی از مخاطبان پیامک ارسال شود بالک نیست؛ بلکه آن هم بالک است اما همانطور که در بالا اشاره شد معمولا به آن بالک نمی‌گویند و از عبارات دیگری مانند ارسال پیامک به مشتریان قدیمی و موارد مشابه دیگر استفاده می‌شود.

اگر بخواهیم نتیجه‌گیری کنیم می‌توانیم بگوییم که:

برای ارسال اس ام اس بالک تعداد مشخصی وجود ندارد.

علاوه بر ارسال بالک پیامک با سامانه ارسال پیامک، امکان «ارسال اس ام اس انبوه با تلگرام» و «ارسال پیامک انبوه با گوشی و سیم کارت» هم وجود دارد.

بالک اس ام اس را به چه افرادی ارسال کنیم؟

در توضیحاتی که در بالا برای بالک پیامک بیان شد بارها از عبارت مشتریان کسب و کار استفاده کردیم. شاید این سوال ایجاد شود که آیا:

بالک اس ام اس را تنها به مشتریان کسب و کار ارسال می‌کنیم؟

پاسخ این سوال خیر است.

بالک پیامک (اس ام اس) به ارسال پیامک انبوه به تعداد زیادی از افراد گفته می‌شود. یعنی زمانی که شما برای تبلیغ فروشگاه محلی خود به کل ساکنان منطقه‌ای که در آن قرار دارید پیامک ارسال می‌کنید هم پیامک بالک ارسال کرده‌اید.

برای دریافت بازخورد از ارسال پیامک انبوه به مخاطبان پیشنهاد می‌کنیم مقاله «برای ارسال پیامک انبوه چطور مخاطبان هدف را انتخاب کنیم؟» را مطالعه کنید.

پیامک بالک را چگونه ارسال کنیم؟

اگر خاطرتان باشد در ابتدای مقاله اشاره کردیم که پیامک انبوه یا ارسال پیامک به تعداد زیادی از مشتریان را هم با تلفن همراه و هم سامانه‌های ارسال پیامک انبوه می‌توانیم ارسال کنیم. اما در عمل ارسال پیامک انبوه به تعداد زیادی از افراد با تلفن همراه امکان پذیر نیست و برای اینکار باید از سامانه‌های ارسال پیامک انبوه استفاده شود. استفاده از سامانه‌های پیامک انبوه علاوه بر اینکه امکانات جانبی بسیاری برای ما دارد؛ سهولت بیشتری هم به همراه دارد. با استفاده از پنل‌های ارسال پیامک انبوه به راحتی و با یک فایل اکسل از شماره تلفن‌های همراه می‌توانیم در کمتر از چند دقیقه به چندین هزار نفر پیامک ارسال کنیم؛ در صورتیکه اینکار عملا با گوشی غیر ممکن است.

قبل از خرید و دریافت سامانه ارسال پیامک انبوه حتما مقاله «بهترین پنل ارسال اس ام اس در ایران» را مطالعه کنید.

ارسال پیامک بالک Bulk بدون خرید سامانه پیامک انبوه

گاهی کسب و کارها قصد دارند که پیامک بالک ارسال کنند اما پنل ارسال پیامک انبوه ندارند و قصد خرید پنل هم ندارند و یا اینکه صاحب کسب و کار فرصت کار با سامانه ارسال پیامک انبوه را ندارد و یا اصلا علاقه‌ای به اینکار ندارد. در این حالت چه راه حلی وجود دارد؟

شرکت‌ رهیاب پیام گستران که یکی از اپراتورهای ارسال پیامک انبوه در کشور است برای کسب و کارهایی که قصد خرید سامانه پیامک انبوه را ندارند اما می‌خواهند پیامک انبوه ارسال کنند راه حل‌های مناسبی ارائه کرده‌ است.

این دسته از کسب و کارها به راحتی می‌توانند متن پیام و لیست شماره‌هایی که می‌خواهند برای آن‌ها پیامک ارسال شود را به شرکت رهیاب پیام گستران بدهند و شرکت رهیاب پیام گستران برای آن‌ها پیامک بالک را ارسال می‌کند.

لازم به ذکر است که اگر کسب و کار لیستی از مخاطبان خود نداشته باشد و برای مثال قصد داشته باشد پیامک بالک را به صورت منطقه‌ای ارسال کند هم، رهیاب پیام گستران این خدمت را به آن‌ها ارائه می‌دهد.

به عنوان مثال همه شما پیامک‌های تبلیغاتی که در دوره انتخابات‌های مختلف نامزدها برای مردم ارسال می‌کنند را دیده‌اید. این نامزدها برای ارسال پیامک بالک، پنل ارسال پیامک خریداری نمی‌کنند و متن پیام خود را به شرکت رهیاب پیام گستران می‌دهند و این شرکت پیامک بالک را برای آن‌ها ارسال می‌کند.

یکی از مواردی که باعث موفقیت در ارسال پیامک انبوه می‌شود، زمان مناسب برای ارسال پیام است. این موضوع به صورت مفصل در مقاله «بهترین ساعت و زمان ارسال پیامک انبوه» شرح داده شده است.

هزینه بالک اس ام اس

هزینه ارسال پیامک شرکت رهیاب پیام گستران

هزینه پیامک‌های بالک به دو صورت محاسبه می‌شود.

1. هزینه بالک اس ام اس برای افرادی که از سامانه ارسال پیامک انبوه استفاده می‌کنند.

2. هزینه بالک اس ام اس برای افرادی که سامانه ارسال پیامک ندارند.

آیا تفاوت پیامک تبلیغاتی و خدماتی را میدانید؟ اگر در این رابطه اطلاعاتی ندارید مقاله «پیامک خدماتی چیست؟» را حتما مطالعه کنید. پیامک خدماتی به همه مخاطبان حتی بلک لیست هم ارسال می‌شود.

هزینه ارسال بالک پیامک با پنل اس ام اس انبوه

کسب و کارهایی که سامانه ارسال پیامک دارند و از آن برای ارسال پیامک بالک استفاده می‌کنند باید از قبل پنل خود را شارژ کنند. این حالت مانند حالتی است که شما برای خط اعتباری خود شارژ تهیه می‌کنید. یعنی به میزان مبلغی که سامانه خود را شارژ می‌کنید قادر به ارسال پیامک بالک هستید.

تنها نکته‌ای که در این حالت وجود دارد این موضوع است که هزینه ارسال هر پیامک نرخ ثابت ندارد و هر چه میزان شارژ پنل، بیشتر باشد هزینه ارسال هر پیامک کمتر می‌شود.

برای مثال اگر شما به میزان 5،000 پیامک پنل خود را شارژ کنید؛ هزینه ارسال هر پیامک 160 ریال محاسبه می‌شود و اگر به میزان 500،000 پیامک پنل را شارژ کنید؛ هزینه ارسال هر پیامک 150 ریال محاسبه می‌شود.

ما در مقاله «بهترین روش ارسال اس ام اس انبوه» بهترین روش‌های ارسال پیامک انبوه را برای شما شرح داده‌ایم. این مقاله را حتما بخوانید.

هزینه ارسال بالک پیامک بدون پنل اس ام اس انبوه

حالت دوم مربوط به کسب و کارهایی است که سامانه ارسال پیامک انبوه ندارند و تمایلی هم به خرید سامانه ارسال پیامک انبوه ندارند. نمونه این مورد نامزدهای انتخاباتی هستند که در دوران قبل از انتخابات با ارسال پیامک‌های انبوه قصد معرفی خود و برنامه‌های خود را دارند.

نحوه محاسبه هزینه ارسال بالک پیامک در این حالت براساس تعداد پیامک ارسالی است. هر چه تعداد پیامک ارسالی بیشتر باشد هزینه ارسال کمتر می‌شود.

تفاوت ارسال بالک اس ام اس با پنل و بدون پنل

شاید با مطالعه قسمت هزینه ارسال بالک پیامک این سوال برای شما بوجود آمده باشد که ارسال بالک با سامانه و بدون سامانه چه تفاوتی دارد؟

تفاوت اصلی ارسال بالک پیامک با سامانه و بدون سامانه در سرشماره‌ای است که با آن پیامک ارسال می‌شود.

کسب و کارهایی که به طور مداوم از بازاریابی پیامکی و ارسال پیامک انبوه استفاده می‌کنند معمولا برای ارسال بالک پیامک از سامانه‌های ارسال پیامک انبوه با سرشماره‌های مشخص و ثابت استفاده می‌کنند. هدف از اینکار شناخته شدن توسط مخاطب است.

کسب و کارهایی که از سامانه ارسال پیامک انبوه و سرشماره‌های مشخص و در بیشتر موارد رند برای ارال بالک اس ام اس استفاده می‌کنند تصمیم دارند که توسط مخاطب شناخته شوند و مخاطب بین پیام‌ ارسالی آن‌ها با سایر پیام‌های تبلیغاتی که در طول روز دریافت می‌کند تفاوت قائل شود.

برخلاف موضوع شناخت و تعامل با مخاطب که برای بیشتر کسب و کارها اهمیت دارد؛ برخی استفاده کنندگان از سامانه‌های ارسال پیامک انبوه هستند که شناخته شدن توسط مخاطب برای آن‌ها اهمیت چندانی ندارد.

برای مثال فرض کنید یکی از سازمان‌ها قصد دارد پیامکی با موضوعی اجتماعی را برای مردم شهر تهران ارسال کند. در این حالت سرشماره‌ای که از طریق آن پیامک ارسال می‌شود ممکن است اهمیتی نداشته باشد؛ به همین دلیل در این حالت، بالک پیامک را بدون استفاده از سامانه ارسال پیامک انبوه ارسال می‌کنند.

در این مقاله و در ابتدا به مفهوم بالک پیامک (اس ام اس) پرداختیم آن را شرح دادیم؛ در ادامه در رابطه با نحوه ارسال بالک پیامک، هزینه ارسال بالک و ارسال بالک با سامانه پیامک انبوه با شما سخن گفتیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله موضوع بالک اس ام اس برای شما مشخص و روشن شده باشد.

اگر این مقاله برای شما مفید بود مقاله «سرویس مسک Mask پیامک چیست؟» را مطالعه کنید.

اگر با مطالعه این مقاله پاسخ سوالات خود را دریافت نکرده‌اید از شما می‌خواهیم با واحد پشتیبانی و فروش شرکت رهیاب پیام گستران تماس بگیرید و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.